כרטיסי אשראי

אופטימיזציה על כרטיסי אשראי.

החיים בישראל לא זולים, יש עלויות גלויות ונסתרות בהרבה מקומות, וחלק מההוצאות הללו מתנקזות לכרטיסי האשראי שלנו. כפי שרבים וטובים לא טורחים לבדוק ולהחליף בנק (מאז שקיבלו הנחה בגיל 16 עם פתיחת החשבון), רבים גם משתמשים בכרטיסי אשראי של הבנק, או בכרטיסים חוץ בנקאיים עם עלות חודשית בין אם מראש ובין עם מהשנה הראשונה. כל זה מסתכם בהוצאה מיותרת של מאות שקלים בשנה כמו גם בחוסר ניצול הזדמונות נוספות לחיסכון.

חלק מהפתרונות המצויינים פה דורשים חשבון בנק אמריקאי אך עבור הרוב זה לא נדרש וכל מה שצריך זה קצת יצירתיות וחיפושים. פוסט נפרד בנושא הזה יעלה

עלות כרטיסי האשראי

אחת העלויות החבויות היא עלות השימוש החודשי בכרטיס האשראי, בין אם מדובר בכרטיס בנקאי או בכרטיס חוץ בנקאי. העלות הזו עלולה להסתכם במאות שקלים בשנה כאשר ישנם כרטיסים שעולים החל מ-15 ש”ח לחודש (180 ש”ח בשנה) ויש כאלו שעולים 35 ש”ח לחודש ויותר (420 ש”ח לשנה ועוד) כמו למשל FLYCARD (שערך ההטבות שבו לעומת עלות הכרטיס מוטלת מאוד בספק).

הדרך הראשונה והברורה ביותר היא לצלצל למי שנותן לנו את הכרטיס ולדרוש ממנו כי העמלה הזו תבוטל לגמרי, לרוב תיתקלו בדחיה אבל התעקשות תוביל לביטול או להוזלה של העלות. שימו לב כי כאשר אתם מקבלים אישור להורדת/ביטול העמלה תקבלו אישור בכתב או במייל על כך, כמו גם על תוקף ההוזלה, לעיתים היא מוגבלת בשנה ולעיתים היא ניתנת עד הודעה אחרת.

עלות קניה בחול / מט”ח

ברוב כרטיסי האשראי יש עמלה לא מבוטלת על קניה באתרים בחו”ל, בביקור בחו”ל או במט”ח. העמלה הסטנדרטית היא בגובה של 2.5%-3% לכל פעולה (כאשר היא מבוצעת על המטבעות העיקריים – דולר, אירו, לירה שטרלינג, וכו’) למטבעות אחרים יכולה להיות אפילו עמלה של המרה כפולה, קודם לדולר, ואז למטבע המקומי.

העמלה הזו רלוונטית מאוד לקניות שאנחנו מבצעים באתרים כמו אמזון, איביי, אסוס, נקסט, וכו’. שימו לב כי מומלץ מאוד בכל האתרים האלו לרכוש במטבע המקומי שלהם (באמזון ארה”ב באנגלית, אמזון אנגליה בפאונדים, וכו’) אחרת האתרים עצמם מבצעים את ההמרה, ולרוב עם עמלה גבוהה מאוד שמגיעה אפילו עד 7%.

גם פה כמו במקרה הקודם הדרך הראשונה היא ליצור קשר עם המנפיק ולבקש הנחה ספציפית על העמלה.

אופציות נוספות ולעיתים עדיפות הן לעבור לכרטיסים חוץ בנקאיים אשר מראש מספקים עמלה נמוכה יותר. חלק מהכרטיסים האלו שייכים למועדונים סגורים יחסית כמו הייטקזון, הוט או חבר, או למועדונים פתוחים יותר, פה אני ממליץ אישית על מועדון “כזה אני רוצה” אשר דרכו ניתן לקבל כרטיס אשראי MAX עם עמלה בגובה של 1% בלבד לרכישה במט”ח לכרטיסים העיקריים, לא מותנה בזמן, בהוצאה מינימלית אלא רק בשייכות לקבוצת פייסבוק ספציפית.

פריסת תשלומים / תשלום קבוע

חברות האשראי בארץ משתכללות, מנסות להגדיל את הרווחים שלהן ומנסות ללמוד מחברות האשראי בארצות הברית. שם למשל, אין צורך לשלם באופן מיידי את החיוב אלא כאשר מתקבל החשבון החודשי (Statement), ניתן לשלם את כולו או חלקו עד לסכום מינימלי.

בארץ, חברות האשראי התחילו לשווק באגרסיביות גבוהה יחסית (גם באפליקציות וגם טלפונית) את השירות או היכולת של מה שהן קוראות לו “תשלום קבוע” או “החזר חודשי קבוע” כך שבכל מקרה חיוב האשראי שלכם לא יעלה על X שקלים חדשים לחודש (למשל 4,000 ש”ח), והשאר יישאר כאשראי ו”יתגלגל” לחיובים הבאים. מה ששוכחים לספר או מצניעים מאוד אלו העמלות והעלויות הקשורות בכך.

העלויות של האשראי בחברות הוא עצום, מדובר בדרך כלל בעלויות של 10%-15% או יותר, מה שפשוט מוסיף עלויות לא הגיוניות.

ההמלצה הגורפת היא להימנע ככל האפשר מתוכניות והצעות כאלו, ולחייב חיוב מלא (ורגיל בארץ)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s